Byt na Dostojevského ulici v Bratislave bol inšpirovaný tvorbou ruského spisovateľa a mysliteľa Fiodora Michajloviča Dostojevského.

Biele noci, Bíle noci, White Nighs, Weiße Nächte sú najlyrickejším romantickým milostným príbehom aký vôbec Dostojevskij napísal. K jeho dielu sa vyjadrili:

„Biele noci obsahovali v sebe zvláštnu jasnú atmosféru sna o šťastí, atmosféru sna fantastického, mámivého a chimérickeho, ako sú tie noci samotné; bola to skutočná báseň v próze“  (Jermilov)

„V istom zmysle sú Biele noci naplnené krehkou poéziou letnej severskej prírody a nehou krištáľovo čistých, nesebeckých mladých srdcí, milujúcich až k sebaobetovaniu…Poézii krátkeho šťastia zodpovedá krátkodobá krása rozprávkovo krásnych, bielych nocí severu. Autor akoby vravel: Ako krásny je život na zemi, keby všetci ľudia boli tak dobrí, nežní a ľudskí ako moji hrdinovia.“[“ ( Radegast Parolek )

Pôvodne bol byt s vysokými stropmi tmavý, ponurý, rozľahlý a tak nevhodne riešený 3-izbák, že napriek vyslovene štedrému priestoru takmer 90 m2 sa do jeho rohu obývačky sotva vtesnal gauč a priechod medzi kuchynskou linkou a jedálenským stolom bol stiesnený. Nedalo sa ani dobre variť, ani dobre stolovať. Úľavou od ťažoby priestoru boli len výhľady do milého dvorčeka na jednej strane a skutočnou záchranou až výhľady do ulice. Vonku je križovatka ako Brno, našťastie kompletne zastrená zelenými korunami stromov. Listy sa dajú zbierať priamo z okien, nádhera. A ako sa mihocú ako fascinujúci živý obraz. Výhľady sú fantastické! Okná našťastie zvukotesné. Všetko ostatné v byte good-bye!

Byt bol zákazkou pre inovatívneho klienta-investora a to od nájdenia vhodného bytu až po nafotenie. Pôvodne 3-izbový byt som zmenila na 4-izbový. Byt je predelený na 2 samostatné časti. Do ulice je orientovaný 3-izbový byt (62 m2) a do dvora garsónka (23 m2). Spoločnú majú vstupnú chodbu (4 m2) a vchodové dvere. Obe časti vedia fungovať samostatne ale aj ako jeden celok 4-izbového bytu so samostatným krídlom spálne pre rodičov. Za povšimnutie stojí nápad vnútorného pevného presklenia na stenách medzi obývačkou a oboma spálňami. Zväčšujú priestor, zachovávajú intimitu priestorov a pritom ponúkajú vnútornú perspektívu priehľadov o dĺžke takmer 12 metrov. To vnútorné prepojenie a priehľady pri okne z izby do izby dodávajú priestoru čaro nepoznaného. Rekonštrukcia bola náročná a náklady na rekonštrukciu nešli vopred presne odhadnúť. Došlo k vtipnému okamihu, kedy sa klient zasnene a bez slov prechádzal po takmer dokončenom byte. Mne však chýbala na kreditke suma na jeho úplné dokončenie a aj odvaha, ako mu to oznámiť. Byt sa mu zjavne páčil. Ako hudobný podmaz do tejto pantomímy očarenia pomaly padala kultová veta: „Vybielila som vám byt… aj kreditku.“ Odpoveď so smiechom “ Áno, všimol som si. “ bola najväčším uznaním. Niekedy sú slová zbytočné. Spoločne sa nám podarilo vytvoriť a úspešne dokončiť dvoj-byt. Misia splnená. Aj sused zhora si dal prerábať identický 3-izbák architektom na prenájom. Rozdielom rekonštrukcie od Ateliér FOR je každomesačný extra bonus z príjmu garsónky v centre mesta a to po celý čas vlastníctva bytu. Stále tvrdím: “ Ja nie som náklad, som investícia“. Chcela by som sa aj s odstupom rokov poďakovať za prejavenú dôveru a voľnú ruku pri návrhu. Vážim si, že mi bol zverený byt aj kreditka a verím, že som nesklamala dôveru vloženú do mojich rúk. Práve túto realizáciu považujem ja osobne za jednu z mojich najkrajších.

Biele noci sú priestorom, ktorý svieti belobou a žiari vnútorným jasom. Vysoké stropy a dlhé perspektívy navodzujú pocit až aristokratickej veľkoleposti. Farebným epicentrom celého priestoru zostali okná – živé hýbuce sa zelené obrazy orámované v tmavých okenných rámoch – krása hodná Dostojevského opisu. Všetko ostatné je také snové a mihavé ako okamih tesne pred zaspaním. To už z podvedomia pribehol chrt Ariel a verne stáži palác. Sen sa mi splnil. A môže sa aj vám.