Byt na Dostojevského ulici v Bratislave bol inšpirovaný tvorbou ruského spisovateľa a mysliteľa Fiodora Michajloviča Dostojevského.

Biele noci, Bíle noci, White Nighs, Weiße Nächte sú najlyrickejším romantickým milostným príbehom aký vôbec Dostojevskij napísal. K jeho dielu sa vyjadrili:

„Biele noci obsahovali v sebe zvláštnu jasnú atmosféru sna o šťastí, atmosféru sna fantastického, mámivého a chimérickeho, ako sú tie noci samotné; bola to skutočná báseň v próze“  (Jermilov)

„V istom zmysle sú Biele noci naplnené krehkou poéziou letnej severskej prírody a nehou krištáľovo čistých, nesebeckých mladých srdcí, milujúcich až k sebaobetovaniu…Poézii krátkeho šťastia zodpovedá krátkodobá krása rozprávkovo krásnych, bielych nocí severu. Autor akoby vravel: Ako krásny je život na zemi, keby všetci ľudia boli tak dobrí, nežní a ľudskí ako moji hrdinovia.“[“ ( Radegast Parolek )

Pôvodne bol byt s vysokými stropmi tmavý, ponurý, rozľahlý a tak zle riešený 3-izbák, že napriek vyslovene štedrému priestoru takmer 90 m2 sa do jeho rohu obývačky sotva vtesnal gauč a v kuchyni sa okolo jedálenského stola nedalo dobre prechádzať. Úľavou od ťažoby priestoru boli len výhľady do milého dvorčeka na jednej strane a skutočnou záchranou až výhľady do ulice. Vonku je križovatka ako Brno, našťastie kompletne zastrená zelenými korunami stromov. Listy sa dajú zbierať priamo z okien, nádhera. A ako sa mihocú ako fascinujúci živý obraz. Výhľady sú fantastické! Okná našťastie zvukotesné. Všetko ostatné v byte good-bye!

Byt bol zákazkou pre klienta-investora a to od nájdenia vhodného bytu až po nafotenie. Potrebovala som od neho „3N“ – neobmedzenú dôveru, neobmedzený prístup do bytu a neobmedzený prístup k jeho kreditke :). Pôvodne 3-izbový byt som zmenila na 4-izbový. Byt je predelený na 2 samostatné časti. Do ulice je orientovaný 3-izbový byt (62 m2) a do dvora garsónka (23 m2). Spoločnú majú vstupnú chodbu (4 m2) a vchodové dvere. Obe časti vedia fungovať samostatne ale aj ako jeden celok. Rekonštrukcia bola náročná aj zdĺhavá a náklady na rekonštrukciu vysoké. Klientovi som vybielila byt aj kreditku :))).  Aj sused zhora si dal prerábať identický 3-izbák architektom na prenájom. Rozdielom rekonštrukcie od Ateliér FOR je každomesačný extra bonus z príjmu garsónky v centre mesta a to po celý čas vlastníctva bytu. No nekup to!

Biele noci sú priestorom, ktorý svieti belobou a žiari jasom. Vysoké stropy a dlhé perspektívy navodzujú pocit až aristokratickej veľkoleposti. Farebným epicentrom celého priestoru zostali okná – živé hýbuce sa zelené obrazy orámované v tmavých okenných rámoch – krása hodná Dostojevského opisu. Všetko ostatné je také snové a mihavé ako okamih tesne pred zaspaním. To už z podvedomia pribehol chrt Ariel a verne stáži palác. Sen sa mi splnil.