ZENHAUS – rok 1902, Bratislava. Pod železničnou stanicou je postavených 10 jednoduchých domov z neomietnutej tehly určených pre rodiny tvrdo pracujúcich robotníkov železnice. Kolónia Zenhaus známa ako „10 Domov“ alebo „Železničiarska kolónia“ je na Palárikovej ulici. Spodný koniec uzatvára zdobená YMCA , na hornom úchvatne zapadá slnko. Počuť tu príbehy tých, čo tu bývali dávno a kedysi.

Ulicu tvoria dva rady po 5 „kockatých“ domov s ihlanovou strechou s bránami otočenými proti sebe do ulice. Pôvodne 3-podlažné domy zo žltkastej tehly sú v r.1910 nadstavané inou červenastou na 4 podlažia. Každé poschodie má 4 zväčša 1-izbové byty a spoločné WC na chodbe. Tehlové fasády, klenby, vysoké stopy, travertínové schody, tepané zábradlie a dekorácie na fasáde sú typické pre železničiarsky štýl architektúry tých rokov.

Za socializmu nájomné byty pre neplatičov z celého Starého Mesta. Chudoba, bitky, ghetto, slum – Bedári naživo. Možnosť odkúpenia mestských bytov po r. 1989 vynára smutne známu Palárikovu na svetlo sveta ako zúboženú štvrť s najhoršou povesťou a najnižšími cenami v centre. Stromy rastú…novinár, huslista, básnici, medici, emo, eko, free… v symbióze postupne zapadajú medzi pôvodných starousadlíkov…aj ceny rastú.

Dnes je to štýlová „Anglická dedina“. Stromy vyššie ako domy, zelený chládok, štebot vtákov a na pozadí ruch zo Šancovej ako kulisa veľkomesta. Záhradky medzi domami sa predbiehajú, ktorá krajšia. Susede Muchotrávkovej už odhnila meter vysoká betónová muchotrávka a už aj lyže bývalého manžela tvoriace plot jej záhradky. Pena na pive je hustá, krčmička „U Lodníka“ spája susedov a vábi na ešte jedno…Hobbitín :-).

V byte „U Lodníka“ rezonuje viac ako 100-ročná mágia priestoru. Na ploche 40 m2 sa pôvodne 1-izb. byt mení na 2-izb. Opätovne použité sú starodávne dvere aj okno. Znovuobjavená je aj 113 ročná palubovka a to už je zrejmé, že sme na lodi. Vitajte na palube! Byt ukrýval v podlahe pod linoleom noviny z rokov 1927 až 1945. Prefotené sú darované krčmičke „U Lodníka“, ktorá sa nachádza v suteréne-podpalubí domu.

Byt má vysoké stropy a klenby. Obývacia izba spojená s kuchyňou je zariadená v dovolenkovom štýle „lodnej terasy“. Spálňa s kozmetickým „cicuškovníkom“ má rozmery kajuty, a predsa priestor aj na detskú postieľku. Nová stena oddeľuje spálňu a halu a pôvodné okno v nej vstupnú halu bytu krásne presvetľuje. Tam si pradú práčka, chladnička i vlastný plynový kotol. Akoby zaprášené grafické mozaiky sú aj v kúpeľni s WC aj v kuchyni.

Okno spálne je otočené do zeleného dvora-mora na východ, platan vrastá do okna obývačky a to druhé sa kúpe v slnku na južnej strane Palárikovej ulice –  už len vytiahnuť udice!

Lodnícky pozdrav – Ahoj!