Retrospektíva:

Je rok 1930. Emil Belluš – jeden z najznámejších architektov Slovenska – má len 30 rokov. Mesto čelí akútnemu nedostatku sociálnych bytov. Mestský magistrát nestráca čas vypísaním súťaže a napriamo osloví Emila Belluša vytvorením projektu „Kolónia 400 minimálnych bytov na Miletičovej ulici“ – vtedajšej periférii Bratislavy. Tlak je veľký, čas žiadny. Za 13 dní odovzdáva kompletný projekt na výstavbu 10 domov v tvare H, so 4 poschodiami a schodišťom v strede. Byty majú 35 m2, 1 izbu, kuchyňu, komoru, toaletu a spoločnú kúpeľňu pre 4 byty v každom krídle domu. Nakoniec sa ich postaví „len“ 300 v rekordne krátkom čase 3,5 mesiaca. „Bellušove domy na Miletičke“ svojim flexibilným riešením a urbanistickým konceptom predbehli dobu.

Prítomnosť:

Január 2015. Kľúče sú odovzdané, kocky hodené. Ulice Miletičova a Trenčianska sú len na skok do centra. AteliérFOR je poverený kompletnou rekonštrukciou 1-izbového bytu v zdevastovanom stave. Zadanie: z Bellušovho 1-izbového bytu vyčariť sexi 2-izbák. Čas na projekt – 1 deň, čas na celú realizáciu interiéru na kľúč – 6 týždňov.  Plocha bytu 35 m2 zostáva, zmeniť – úplne všetko! Nároky na kvalitu materiálov aj prác vysoké, vybrané materiály a zariadenie musia byť okamžite k osobnému odberu. Každá položka prechádza tvrdým výberovým konaním – výraz: kvalita: výkon: rozmer: cena. Nového majiteľa čaká len milá povinnosť nalepiť si svoje meno na schránku a zvonček. Takto vyzerá realizácia interiéru na kľúč :-).

Popis bytu:

Prepracovaný 2-izbový byt o ploche 35 m2, má bezbariérový prístup od ulice, no od dvora je na plnom prvom podlaží. Orientácia JZ. Fascinujúce je ticho a panoramatické výhľady na záhrady a rodinné domy v pozadí. Kompletne zrekonštruovaný na úrovni novostavby, zariadený a zladený do najmenšieho detailu. Obývačka je spojená s kuchyňou, jedálenský stôl umožní stolovanie pre až 5 osôb, rozkladacia pohovka pre dvoch, vychytávkami sú trezor v stene a krb na bio-etanol. V spálni sa dá 2-posteľ zložiť aj na gauč, cez deň tak vie slúžiť ako pracovňa/ home-office. Kúpeľňa je spojená s WC a presvetlená sklobetónom. Technická miestnosť vo vstupnej hale má kotol, práčku, merače, ističe, uzávery. Vstupná hala lavicu so zrkadlom, šatník, botník. Všetok nábytok, kuchyňa, zariadenie, spotrebiče, doplnky a dekorácie sú z obchodného domu IKEA. Byt má veľa milých detailov a veľmi podmanivú atmosféru. Jedinou farbou v ňom je čerešňovo-červená na sedačke. Inak je celý snáď v 50 odtieňov bielej, sivej a čiernej :-).

Hodnotenie klienta:

Keď som prvýkrát vkročila do bytu „50 odtieňov sivej“ na „Miletičke“ bola to láska na prvý pohľad. Lívii sa podarilo na skromných 35 m2 vytvoriť útulný a pri tom komfortný 2-izbový bytík. V ňom je využitý každý centimeter plochy bez zbytočných plôch na upratovanie. Byt bol pre mňa pri jeho kúpe prichystaný doslova a do písmena aj s papučkami, a tak som sťahovala len osobné veci. Lívia presne vie čo robí. Robí to s vkusom, citom a dáva do priestoru neskutočnú emóciu. Lívia si ma získala od prvého momentu svojim prístupom a vďaka nej som kúpu svojho prvého bytu v živote zvládla bez najmenších komplikácii, v extrémne krátkom čase.
Katka F.