Raz mi prišiel mail od klientky so zadaním, ktoré vysoko prevyšovalo kapacitu jej bytu. Šlo o 2-izbový byt s rozlohou 51 m2. Mala záujem o koncepčný 2d návrh dispozičných úprav, ktorý by predostrela developerovi na vypracovanie projektu klientských zmien. Po prečítaní zadania sa mi parádne zdvihol adrenalín, niečo v duchu “ veď to nejde!“. Asi preto som si dala záležať na zamietavej odpovedi pre klientku. Prikladám autentickú konverzáciu.
Mail klientky:
„V byte budem bývať sama, ale:
 • Jednorazovo prespať 6 ľudí – okrem mňa – uložiť posteľné prádlo pre 6 ľudí – ľahká dostupnosť, aby cez deň nebolo vidno, koľko ľudí spí – miesto pre batožinu 6 ľudí
 • častejšie mám návštevy 2-3 ľudí, na pár dní – takže pohodlné spanie
 • Stolovanie pre 12 ľudí – servis – taniere, poháre – pre 12 ľudí – stôl mám aj stoličky – to budem potrebovať zladiť farebne /je to jelša
 • Pracovňa – home office príležitostný – to je pre mna dosť doležité, môže sa stať, že budem pracovať aj trvale z domu
 • Kvety – bylinky – aj sezónne
 • Zakomponovať staré kreslá a šijací stroj a veľký rozkladací stôl pre 10 osôb
 • Kvalitné a ľahko udržiavateľné  – podlahy, povrchy
 • Elektro spotrebiče – ľahko dostupné, neviditeľné
 • Rúra vo výške očí
 • Veľká mraznička, chladnička
 • Elektro sieť – optická – jeden zdroj do celého bytu
 • Nadčasový dizajn, dlhá životnosť“
 • V kúpeľni by som chcela ešte bidet a sušičku. Kúpeľňu by som uprednostnila bezbariérovú pre prípadnú manipuláciu s invalidným vozíkom.“

Odpoveď AteliérFOR:

„Môžem povedať, že developerom navrhnutý pôdorys bytu je vysoko efektívny, proporčný, komfortný, pôsobí jednoducho a jednoznačne.Je skrátka dobre „upečený“ čo do funkcií, kapacít lôžok, stolovania, úložného priestoru popri zachovaní pocitu priestrannosti pre 2-3 trvalo bývajúce osoby. Ďalšie 2 lôžka pre hostí v podobe rozkladacieho gauča sú v obývačke. Stolovanie je vhodné pre 6 osôb. Kapacita bytu je tak stavaná na max 5 osôb, z toho 3 trvalo + 2 návštevy. Záverom musím konštatovať, že Vaše zadanie vysoko prevyšuje kapacitu daného bytu. Preto Vám odporúčam výrazne zredukovať zadanie najmä v prospech zachovania kvality bývania pre Vás osobne…“

Napriek tejto odpovedi si ma pani vybrala na spoluprácu. Doteraz považujem za nemožné, že všetko! z uvedeného zoznamu sa zmestilo do 51 m2 dvojizbáku.
Osobné stretnutie bolo však plné neskrývanej radosti, a klientke som len pozvoľna odkrývala jednotlivé zóny prezentovaného riešenia. Pre vzájomnú spokojnosť spolupráca pokračovala ďalej.
Klientka si dala vypracovať návrh zariadenia celého bytu nábytkom z IKEA, aby si ho vedela predstaviť a zároveň získala veľmi reálnu predstavu o potenciálnej cene za typové zariadenie.
Takto si môže cenu a kvalitu porovnať s ponukou kuchýň na mieru od jej developera alebo iných výrobcov nábytku na mieru. Pri dokončení realizácie budeme meniť jednotlivé prvky z IKEA za iné zo značkových obchodov formou spoločného „Shoppingu“. Cena kuchyne, haly a obývačky vyšla 8.500 € bez dopravy a montáže a ostatný nábytok vybraný formou nákupného zoznamu bol v sume cca 3000€.
Hodnotenie klientky:
Pre výber architekta môjho piateho bytu som si napísala zadanie, ktoré bolo zámerne trochu „prehnané“. Pre mňa bola dôležité vybrať niekoho, kto neurobí to čo chcem, ale kto mi poradí, ako to urobiť čo najlepšie. Dostala som 3 reakcie:
 1. urobíme za XX Euro toľko návrhov, kým nebudete spokojná,
 2. nechcete si to urobiť sama?
 3. patrila pani Krupovej : vaše požiadavky treba najprv dostať do „reality“, aby sa Vám osobne dobre bývalo.
To ma presvedčilo, že som našla človeka, ktorý nielen splní moje požiadavky, ale dá pozor na to, aby výsledné riešenie bolo aj dobré, aj pekné. Samozrejme, pozrela som si aj jej predchádzajúce realizácie. Zdalo sa mi, že sú aj pekné, aj nápadité, a nie sú ako od jedného autora – teda, že sú rôzne a všetko to boli pomerne malé byty. Dohodli sme sa, no mojou podmienkou bolo umiestnenie môjho rozkladacieho stola, ktorý si sťahujem už skoro 20 rokov. Podľa odšróbovanej nohy stola (potrebovali sme vzorku dreva) sme vo vzorkovni developera spoločne vybrali aj materiály dverí, podláh a obkladov. Netradičné umiestnenie dostali aj moje dve kreslá – sú staršie ako ja, takže „retro“ :). Musím dodať, že po splnení mojich „nereálnych“ požiadaviek som dodala ešte ďalšie „nereálne“ požiadavky na riešenie bezbariérovej kúpeľne, ktorá by sa pri prípadnom predaji bytu ľahko dala opätovne predeliť na samostatné WC a kúpeľňu. Navrhnuté riešenie mi urobilo naozaj veľkú radosť.   Teším sa na výslednú realizáciu – byt sa bude zariaďovať až v roku 2019, takže je možné, že sedačky alebo svetlá vyberieme trochu iné – základný koncept sa už realizuje formou zákazníckych zmien.
Mária F.