Toto je vzorový príklad koncepčného návrhu, ktorý rieši návrh rekonštrukcie 60m2 bytu v pôvodnom stave v Nitre.

Byt má v súčasnosti 2 izby, pričom rodičia majú od septembra prváčika, pre ktorého chcú zriadiť jeho vlastnú izbičku. Obrátili sa na AtelierFOR so zadaním, či by sa tam nenašiel priestor na 3. izbu. Lokalita, prostredie, výhľad z okna a susedia…všetko sa im páči, do času im stačí aj plošná výmera bytu a tak-či-onak byt už treba rekonštruovať.

Dôležité je si uvedomiť, že cena za kompletnú rekonštrukciu tohto 2-izbovéhy bytu, kde by sa nemenila dispozícia a zostal by naďalej 2-izbovým by bola zrejme len o málo nižšia, ako keď ho majitelia zmenia na 3-izbový. Ako kompaktný 3-izbový byt môžu v ňom pár rokov pobudnúť a neskôr ho výhodne predať alebo prenajať.

Zo skúseností môžem potvrdiť, že vhodne zvolená rekonštrukcia a kompletné zariadenie hodnotu predávaného bytu navýši, s čím súvisí aj jeho vyššia predajná cena. Takto hotový a zariadený byt môže majiteľom pri jeho predaji „zarobiť“ aj na celý doplatok kúpnej ceny za väčší byt.

V závislosti od mesta a lokality platí, že cena rekonštrukcie môže byť nižšia ale aj výrazne nižšia ako trhová cena dokupovaných m2 väčšieho bytu. Rekonštrukcia pôvodného menšieho bytu a jeho následný predaj je teda lacnejší spôsob, ako sa na realitnom trhu dostať k väčšiemu a drahšiemu bytu v tej istej lokalite.

Hodnotenie klientky:

Konzultáciu s bytovou architektkou som najprv vyskúšala zo zvedavosti, lebo ma na to nahovoril kolega, ktorý mi pani Krupovú odporúčal. Bola som však nadšená tým, čo všetko sa s naším malým bytom dá ešte spraviť a Líviin návrh si ma hneď získal. Návrh je veľmi účelný, navyše s prihliadnutím na naše špecifické potreby, keďže obidvaja s manželom sčasti pracujeme aj z domu a chceme mať každý vlastný pracovný priestor. Hoci priestor samotný sa nafúknuť nedá, Líviin návrh využíva priestor tak dokonale, že sa už neviem dočkať, kedy sa do toho pustíme. Okrem toho, komunikácia s ňou bola veľmi pohodová a príjemná, okrem koncepčného návrhu mi dala kopec dobrých tipov a určite rada využijem aj ďalšie služby, ktoré ponúka.
Vladimíra Č.