Pierko je ľahké, krehké, a predsa vo svojej celistvosti funguje dokonale. Váži nič, zaberá nič, no my znežnieme už len pri pomyslení naň. Túto esenciu pocitového vnímania prevzal na seba aj izbobyt „Ako pierko“.

Izbobyt (zatiaľ ho ani Wikipédia nepozná) – je samostatná a plne zariadená malá bytová jednotka o veľkosti izby, ktorá je súčasťou dvoj-bytu. Je vybavená kuchynkou so zabudovanými multifunkčnými spotrebičmi a má vlastnú kajutovú kúpeľňu.

Dvojbyt – je pôvodne jeden väčší byt stavebne predelený na dve samostatné bytové jednotky, ktoré majú spoločné vstupné dvere a chodbičku. Vedia fungovať nezávisle na sebe alebo spolu ako jeden celok. Izbobyt vie poslúžiť napr. ako spálňový trakt pre rodičov, štartovací byt pre dieťa, home-office, hosťovský byt či ako nezávislá garsónka na prenájom.

Izbobyt „Ako pierko“ susedí s 2-izbovým bytom „Hrdličkino hniezdo / Dove Nest“ a spolu vytvárajú 3-izbový byt „Holubí dúm“. A ako veľké je to naše Pierko a čo všetko tam je?

Samotná izba má 9 m2, prosím, čítajte ďalej :), spoločná chodbička s vedľajším bytom má 5 m2 a kajutová kúpeľňa len 1 jediný m2 !!!. Bývanie je to, samozrejme, pre jedného, ale na posteľ 1,2 m širokú sa zmestia dvaja. Slúži aj ako gauč a s jeho mobilnými opierkami aj ako kreslo. Skriňa na šaty až po strop je v šírke 1m a má aj zásuvky. Kuchynská časť pri okne je v rovnakom prevedení lesklej bielej a holubičej sivej. Vodovod je koralovo-červený ako vtáčí zobáčik. Sklený stolík s priesvitnou stoličkou je priamo pod oknom hneď vedľa komody s TV. Nad posteľou je knižnica, police na poháre, medené hodiny, otočná lampa, na zemi koberček a červený multifunkčný stolček, čo je sem-tam aj rebríkom. Na okne biele závesy s medenými prúžkami, záclony z hodvábnych nitiek, na parapete záhradka v kvetináči a na strope otočný ventilátor pripomínajúci kvetinku. Vie sa poriadne roztočiť ako tanečnica na obraze. Tá asi najlepšie vystihuje efemérnu atmosféru priestoru. Silou krehkosti vie zastaviť čas a zmeniť ho na úžasný okamih.

Kuchyňa má zabudovanú chladničku s mrazničkou a práčku so sušičkou. Nad prenosnou varnou doskou je zabudovaný digestor. Hneď vedľa je ukrytá mikrovlnná rúra s grilom. V rohu kávovar, pod posteľou ručný vysávač a na spoločnej chodbe ďalší úložný priestor na kabáty, topánky a tašky.

Opísať kajutovú kúpeľňu…nuž, lepšie raz zažiť :))). Je to ako mať všetko na jednej kope, vlastne kopičke. No na tom jedinom m2 je umývadlo, WC aj sprcha. Batéria k umývadlu sa prepína na ručnú sprchu. V rohu je nenápadný odtok sprchy. Sprchovať sa môžete, klasika, postojačky, alebo sa usadiť na zakrytý trón a dať si ju na kráľa v sede. Drevené dvere sú chránené zasúvacími sprchovými dvierkami. Medzi nimi je vzácny 10cm široký vždy suchý odkladací priestor s vešiakmi na uteráky a šaty, košíkmi na drobnosti, fénom a elektrickou zásuvkou. Výhodou sprchovania je, že si zaručene umyjete celý záchod a pri troche šťastia aj okno zvnútra :). A po osprchovaní sa dá na mokrú podlahu gumená rohožka, ktorá v nej umožní pohyb, cháp rotáciu na mieste, suchou nohou. Nad dverami zvnútra je rozťahovací vešiak na presušenie mokrých uterákov. Nenahraditeľnými sú okno, ventilátor a podlahové vykurovanie, ktoré vedia kúpeľňu rýchlo vysušiť. Pri hľadaní pozitív mi práve napadlo, že zrejme pôjde o najčistejšie WC v Strednej Európe :))).

Aj napriek malosti a multifunkcionalite ide o svetlý, vzdušný a priestorom nadýchaný príbytok unášaný ľahkosťou vpred. Možno je tento experiment bývania len prvým holúbkom v meste. Ale s holubom letí aj jeho holubica a holuby prilietajú v celých kŕdľoch a stavajú si hniezda. Aj z tohto domu si spravili svoj domov. Preto dostal meno „Holubí dúm“.