V duchu „dobrá gazdinka sa aj po pierko zohne“ vznikla jedna z najkrajších realizácií „To pravé orechové“. Pred oknom bytu rastie orech, takže v byte na prízemí máme prítmie a orechy, tak dva mechy.
Vždy som si myslela, že na ideálny vzťah treba nájsť ideálneho partnera. Buď ním je, alebo nie je. No odvšadiaľ počuť ideál neexistuje, nič nie je dokonalé. A toto priam milujem: “ Treba robiť kompromisy“. Bŕŕŕŕ….

A presne takto je to aj s ideálnym bytom…Akurát tu som to bez akéhokoľvek zaváhania do hĺbky pochopila, že ideálny byt fakt neexistuje. Každý jeden Hŕbytehál Prázdnemúry, ktorý sa mi dostal do pazúrov, bol úplne reálnym bytom poväčšinou v Starom Meste. Mal x múch, tam kuchyňa, tam kúpeľňa, nic moc, skade izba, stade hala…tu mínus, tam hnus, nuda v Brne, nezakopli by ste oň…a páchol tuctovinou!


A potom nával enormného tlaku vysokej kreativity. Vízia! Vízia o sile diktatúry, či krajšie povedané, vízia so silou Niagar. Choď do toho! Nepýtam sa, či smieš a či vládzeš. Migaj! Toto vynes a toto rovno vyhoď z okna, búraj, búraj, búraj aj toto zbúraj! Prestávam, až keď sa k svetu vzkriesený priestor prvý krát nadýchne a naberie čerstvý vzduch do svojich útrob. Fascinovane sledujem, ako každým nádychom naberá svetlo, farbu, chuť aj vôňu, ako si vo svojej prebudenej sile uvedomuje, že začína sám slobodne žiť. V hrudi Hŕbytehál Prázdnemúry už búši vlastné srdce a ja len bádam, čo by mu mohlo spraviť radosť. Sledujem, ba rovno sa pýtam. Čo mu rozbúši srdce radosťou tak, že sa celý rozžiari? Tak toto či tamto? A toto dokolečka dokola. Som v tranze, až kým nie je hotovo. Presne takto vzniká Milujúci Domov. Možno nie ideálny, ale najlepšia a najkrajšia verzia seba samého. Veď ja predsa najlepšie viem, že ideálny byt neexistuje, ale dá sa nekompromisne vytvoriť. Sleduj tlkot jeho srdca poskakujúceho radosťou.
Ani ideálny partner neexistuje, a predsa každý z nás má potenciál sa ním stať. Ideálny vzťah sa nehľadá, ideálny vzťah sa vytvára spolutvorením vzájomnej radosti. Lepší návod nemám.
Nasleduj radostný tlkot vlastného srdca. Tam je to pravé orechové. 

PS: Malý drzý vlasatý asipes „Mio Dio“ sa tu prežral orechov, veverica jedna…