V tomto projekte sa na mňa obrátili majitelia už hotového projektu na výstavbu rodinného domu o ploche 250 m2 v Martine s výhľadom na Martinské hole. Neboli si však istí návrhom. Po úvodnom osobnom stretnutí som vedela, že návrh je síce sám o sebe v poriadku, ale nevyužíva na maximum plusy a danosti pozemku. Najkrajší výhľad na Martinské hole bol totiž priamo zo záhradného domčeku.

A tak sme sa dohodli na spolupráci. Mojou úlohou bolo dodržať stavebné čiary a odstupové čiary od susedov. Ak sa dá, tak aj tvar domu. Na najkrajšiu časť pozemku s výhľadom do celej záhrady a na Martinské hole som situovala obývačku. Domu som dala najmä vstup z prednej časti – teda od ulice, kde je navrhnutá aj kamenná zenová japonská záhrada. Do domu sa vstupuje cez verandu, ktorá je zároveň zimnou záhradou s vizuálnym kontaktom na hole aj ulicu. Samotná obývačka je navrhnutá ako veľkolepý priestor s krbom,  opticky je prepojená s kuchyňou a jedálňou do jedného celku. Pod oknom obývačky s výhľadom na hole je lavica, zatiaľ čo posuvnými dverami sa bezbariérovo dostávame z obývačky cez terasu rovno do záhrady.

Pôdorys domu je členený tak, že verandou a japonskou záhradou končí kontakt s ulicou a začína prísne strážená privátna zóna domu vrátane záhrady. Tá začína dennou časťou a plynule ústi do nočného traktu domu. Pozdĺžne je dom členený na zázemie orientované malými okienkami na sever k susedovi – technické miestnosti, sklady, kúpeľne, schodište a je od troch spální oddelené spojovacou chodbou. Os chodby je na oboch koncoch zakončená oknom v šatníku rodičov do záhrady a v kuchyni oknom do verandy. Priebežne je presvetľovaná zhora okrúhlymi svetlovodmi. Celá chodba vrátane kuchyne je vlastne alebo dreveným obkladom alebo skrytými dvermi do jednotlivých častí domu alebo dverami zabudovaných šatníkov. Na južnú stranu sú orientované izby s výstupom do záhrady. Obývacia izba sa ako jediná ocitá vo VIP zóne výhľadov na Martinské hole aj celú záhradu…a tak to má byť. Na hornom podlaží sme zriadili „pánsky salón“ a „hvezdáreň“. Galéria z horného podlažia presvetľuje celú kuchyňu a dáva žiť aj živým stromom vo vstupnej zóne bytu.

Dom teda na tej istej ploche ako pôvodný návrh komunikuje aj s ulicou formou street-verandy, pracuje s výhľadmi ale vie si aj povedať, prepáčte, ale toto je už moje súkromie. Pritom veľmi jasne definuje tak dennú ako aj nočnú časť domu a v pozdĺžnom smere zázemie, komunikácie a obytné izby. Neznámy návštevník by sa v nej aj bez doprovodu intuitívne vedel orientovať a určite by sa nestratil.

Ako posledné sme spolu s klientom premenovali Rodinný dom na Villu.

Ďakujem spoluautorom: Ing. Otto Gaťa a Ing. arch. T. P.