Byt, či neByt? Bývanie na ploche 20,5 m2, Svätoplukova ulica v Bratislave, balkónik a pivnica. Veľa svetla, záplava západných slnečných lúčov a výhľad doďaleka – stromy, komín, parkovisko…život ulice priamo pod oknom. Priestor menší ako byt, a väčší ako veľký šatník dostal meno KABINET. V angličtine je to “The Cabinet”, vo francúzštine “Le Cabinet”. V každej reči znie rovnako impozantne, zmyselne ako aj záhadne. A presne taký je celý byt. Je to „Smart for Two“ medzi bytmi…má všetko len to podstatné a to rovno na dosah. KABINET – ako esencia bývania.

Kompletne zrekonštruovaný a novo zariadený byt je dispozične riešený v štýle Open plan. Pozostáva z 18,5 m2 prepojeného priestoru haly, izby a kuchyne a 2m2 uzavretej kúpeľne s WC a sprchou. Bezpečnostné vstupné dvere vysokého štandardu v ničom nezaostávajú za oknami s izolačného 3-skla. Jadrom bývania zostali pôvodné repasované drevené parkety, starý dobrý liatinový radiátor a evergreen terazzo okenný parapet. Pre zachovanie rovnováhy bol strop nad parketami zachovaný v pôvodnom vlnovitom stave a bol iba nanovo natretý.

Byt má jednotlivé zóny bývania, ktoré naväzujú jedna na druhú, sú však stvárnené z opakujúcich sa prvkov v jeden harmonický celok. Všetko zariadenie a vybavenie vrátane kávy je z IKEA :). Nachádza sa tu kvantum úložného priestoru, 2m šatník na vešanie, jedálenský stôl pre 4, rozkladací gauč je aj spacím lôžkom pre dvoch, na stene je závesné TV. Plnohodnotný výhľad odvšadiaľ je na obraz so zimnými vlnami na tak malý priestor impozantnej veľkosti 100x140cm. Aj 2 nadrozmerné visiace lampy získali svoje miesto bez toho, aby bývaniu ubudol priestor či funkcia.

Celý byt je ladený v sivých a bielych tónoch so zeleno-olivovými a tmavo-béžovými akcentmi. Paravan za kuchynským pultom nie len oddeľuje kuchyňu od obývačky ale aj chráni súkromie obytnej zóny pred náhodnými pohľadmi pri otvorených vstupných dverách. Do tretice šikovne schováva prípadný kuchynský neporiadok pred pohľadmi z jedálne a obývačky. Je vytvorený z dvoch na seba uložených obojstranných kuchynských pracovných dosiek. Drez ako aj jediná klasická horná kuchynská skrinka sa nachádzajú vo výklenku. Pod priestorovým oblúkovým digestorom sa nachádza len prenosná indukčná doska – opäť prvok, ktorý nám z kuchyne nerobí klasickú kuchyňu. Ostatné spotrebiče sú zámerne zabudované – práčka so sušičkou, umývačka riadu, chladnička a mikrovlnka. V skriniach je vedro, mop, vysávač, žehlička, sušiačik, vešiačik, špendlíček :).

Kúpeľňa je malá ale ultra funkčná. Otáčaním sa na jednom mieste sa vyrieši všetko potrebné. Misa na ovocie tiež z IKEA bola prerobená na umývadlo a jediná vaňovo-sprchová batéria nad ním tak slúži aj pre sprchu. Tá má segmentové dvere posuvné na obe strany. Skosený roh v kúpeľni vytvoril vzácny priestor v hale pri obliekaní kabátov. Zrkadlo na ňom nalepené zdvojnásobuje prekvapivo svetlý a priestranný pocit pri vstupe do bytu.

Pred oknom sa rozrastá  Adéla Zelená a za oknom v krmítku na balkóne práve hniezdi Hrdlička Obecná :))

Všetko a všetci tu majú svoje miesto a byt odpovedá na všetky otázky typu: „A kam dám… A ako budem…?“